Nagrody Wójta Gminy Chąśno

W dniu 26 stycznia 2024 roku w Sali OSP w Karsznicach Dużych odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Chąśno.

Nagrody Wójta Gminy Chąśno za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury o istotnym znaczeniu dla Gminy Chąśńo otrzymali:

  • Helena Miazek – twórczyni ludowa pochodząca z Błędowa, która zasłynęła jako wycinankarka. Po ukończeniu szkoły podstawowej zajęła się rękodziełem zarobkowo. Na początku dziergała razem z matką serwetki i swetry, ozdabiała wycinankami pocztówki i wydmuszki jaj na Wielkanoc. W 1961 r. rozpoczęła współpracę z cepeliowską Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka”. Opracowała formę ażurowego serca, w który wpisana jest para Łowiczan w  bogatych strojach ludowych. Popularnością cieszą się jej owalne wycinanki ze scenami przedstawiającymi dawne zwyczaje bożonarodzeniowe oraz specjalne wycinanki wielkanocne w kształcie koszy z barankami i pisankami. Posiada także umiejętność haftowania, szyje stroje regionalne dla lalek. Uczestniczyła w targach i kiermaszach sztuki ludowej w Polsce i wielu krajach na świecie. Odwiedziła Włochy, Francję, Belgię, Holandię, USA i wszędzie pozostawiła swoje wycinanki. Prace pani Heleny znajdują się z ważnych kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum w Łowiczu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Regionalnym w Radomsku oraz w prywatnym Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie i Muzeum Sztuki Ludowej prof. Mariana Pokropka w Otrębusach.
   Jej dzieło można również podziwiać w Urzędzie Gminy Chąśno. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2014 r. została uhonorowana przyznaniem Gwiozdy w Alei Gwiazd na łowickim Starym Rynku.
   Prace Pani Heleny były wielokrotnie nagradzane, m.in. w 2017 r. otrzymała Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury, w 2019 r. zdobyła II nagrodę w kategorii „Wycinanka tradycyjna” na I Triennale Wycinanki ludowej Województwa Łódzkiego zorganizowanym przez Muzeum w Łowiczu i I miejsce w kategorii „Wycinanka tradycyjna” w II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego (2022).
   W 2020 r. przyznano 45 Nagrodę im. Oskara Kolberga w dziedzinie: Plastyka. Wycinankarka.

  • Zofia Siekiera – twórczyni ludowa pochodząca z Karnkowa. Specjalizuje się w wyrobie pająków. Sztuki tej nauczyła się od swojej mamy Walerii. Wykonuje również palmy, kwiaty i różne ozdoby choinkowe. Jej prace można podziwiać m.in. w Muzeum w Łowiczu, kościele w Kocierzewie, w NZOZ Chąśno, Gminnym Domu Kultury i Bibliotece Publicznej w Chąśnie Drugim i w Urzędzie Gminy Chąśno.
   Brała udział w licznych prezentacjach i wystawach. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, m.in. III Nagroda w II Konkursie Polskiej Sztuki Ludowej w Częstochowie.

  • Krystyna Czubak – twórczyni ludowa pochodząca z Nowej Niespuszy. Pani Krystyna zasłynęła jako wycinankarka. Wycinać nauczyła się od swojej teściowej Eugenii Czubak, po której odziedziczyła nożyce do strzyżenia owiec.
   Tymi nożycami posługuje się do dnia dzisiejszego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Obok wycinanek (w tym także ażurowych) tworzy zakładki do książek, kodry, pocztówki świąteczne, bombki oraz jajka wielkanocne.
   Jej prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. III miejsce w kategorii „Wycinanka tradycyjna” w II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego.
   Dzieła Pani Krystyny można podziwiać w Urzędzie Gminy Chąśno.

Nagrodę Wójta Gminy Chąśno za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury o istotnym znaczeniu dla Gminy Chąśno otrzymała: Magdalena Myszewska – mieszkanka Karnkowa, która wyróżnia się wybitnymi dokonaniami w dziedzinie kultury, dzięki pełnej pasji i wieloletniej pracy na rzecz upowszechniania muzyki. Odniosła zwycięstwa w różnych konkursach i festiwalach piosenek, kolęd i pastorałek, dzięki czemu Gmina Chąśno jest znana w różnych zakątkach Polski.

– III miejsce w kat. I w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka (Zespół Mazowsze)
– Wygrana w konkursie „Spotkania ze sztuką” zorganizowanym przez Fundację PGE
– II miejsce w kat. III w Konkursie Kolęd i Pastorałek pt. „Pałacowe Kolędowanie” 2023 Sanniki
– GRAND PRIX w XX Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Domaniewice 2023
– III miejsce (KAT. III) w IV Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Jaworznie
– II miejsce w duecie z siostrą Weroniką w XXI Wojewódzkim Dziecięco-Młodzieżowym Przeglądzie Konkursowym Solistów i Duetów – Stryków 2023

Nagrodę Wójta Gminy Chąśno im. Kamila Zabosta za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym w 2023 roku otrzymał: Mateusz Gawroński – mieszkaniec miejscowości Mastki, uprawia dyscyplinę sportową – łyżwiarstwo szybkie, w której celem zawodnika jest najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Dystanse, na których rywalizuje Mateusz są bardzo różnorodne. Zarówno kobiety jak i mężczyźni rywalizują indywidualnie różnych na dystansach. Oprócz tego rywalizacja odbywa się w biegach drużynowych po 3 osoby, kobiety 2400 m (6 okrążeń po małych torach), mężczyźni 3000 m (8 okrążeń po małych torach).W roku 2023 Mateusz odniósł sukcesy na dystansie 500 metrów. W lutym 2023 r. wywalczył w Tomaszowie Mazowieckim 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików. W listopadzie 2023 r. w Warszawie zdobył złoto oraz brąz w Pucharze Polski w łyżwiarstwie szybkim.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Skip to content