Powszechny Spis Rolny 2020 zostanie przeprowadzony w dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całego kraju, według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
Obowiązek realizacji spisu nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.
Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728).
Wyniki spisu rolnego najlepiej opisują obraz polskiego rolnictwa i służą władzom lokalnym do podejmowania trafnych strategicznych decyzji opartych na analizie danych.
Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce prowadzone przez:
- osoby fizyczne (w gospodarstwach indywidualnych) o powierzchni minimum 1 ha, bądź poniżej 1 ha użytków rolnych, w tym nieposiadające użytków rolnych, prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną o skali określonej progami, których wielkość jest określona w załączniku nr 1 do ustawy,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Dane zbierane w ramach spisu będą dotyczyć m.in.
- cech identyfikacyjno-adresowych użytkownika i jego gospodarstwa rolnego,
- sprzedaży i zużycia wytworzonych produktów rolnych,
- struktury dochodów,
- aktywności ekonomicznej,
- sposobu użytkowania gruntów,
- powierzchni zasiewów, nawożenia,
- zastosowania środków ochrony roślin,
- pogłowia zwierząt gospodarskich,
- chowu i hodowli ryb,
- budynków gospodarskich,
- maszyn i urządzeń rolniczych.
Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:
- Samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej poświęconej spisowi;
- odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
- odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.
Rolniku, Twoje dane są u nas bezpieczne!
Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”
Urząd Statystyczny w Łodzi, odpowiedzialny za realizację Powszechnego Spisu Rolnego 2020 na terenie województwa łódzkiego, serdecznie zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na Facebook-u „ Co wiem o PSR”. Konkurs ten ma na celu promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020.Uczestnikiem konkursu może być użytkownik FB zamieszkały na terenie województwa łódzkiego.
KONKURS FACEBOOK „Co wiem o PSR”
Czas trwania konkursu 01.09 – 30.11.2020 r.
Cel konkursu – promowanie wiedzy na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, umiejętności korzystania z baz danych, w których prezentowanie są wyniki spisów powszechnych oraz innych badań statystyki publicznej
Do wygrania m.in. glośniki Bluethooth JBL, Dyski zewnętrzne o pojemności 1T, Myszki bezprzewodowe LogiTech, Słuchawki JBL oraz wiele innych cennych nagród.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi pod każdym postem konkursowym.
Regulamin dostępny na stronie: https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursfacebook
Zachęcamy do spisania się przez Internet i wzięcia udziału w konkursie dla mieszkańców sołectw
https://lodz.stat.gov.pl/rolneupominki
Każde gospodarstwo spośród 50 pierwszych, które dokona samospisu i wyśle informację o chęci udziału w akcji wpisując w temat wiadomości hasło promocyjne SAMOSPIS-SOŁECTWA, otrzyma upominek-niespodziankę.
W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, rachmistrze spisowi prowadzić będą wyłącznie telefoniczne wywiady w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji.Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 r. do odwołania.
Przypominamy, że zgodnie z nowelizacją ustawy powszechnym spisie rolnym w 2020 r.:
- Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 października 2020 r.
- Obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, nie wyłącza możliwości zebrania w każdym czasie danych od użytkownika gospodarstwa rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego.
- Użytkownik gospodarstwa rolnego nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego.
- Przekazanie przez użytkownika gospodarstwa rolnego danych w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego zwalnia go z obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego.
Od poniedziałku 9 listopada br. na przeprowadzenie samospisu rolnicy mają 5 dni od momentu pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji. Po upływie 5 dni, logowanie do formularza nie będzie możliwe. Z rolnikami, którzy w tym czasie nie zakończą uzupełniania formularza skontaktuje się rachmistrz. Wcześniej rolnicy mieli na wypełnienie samospisu 14 dni od daty pierwszego skutecznego logowania. Z uwagi na zbliżający się termin zakończenia spisu czas na wypełnienie samospisu został ograniczony do 5 dni.
Przypominamy jednocześnie, że Powszechny Spis Rolny trwa do 30 listopada br.
https://bit.ly/2U8fsfZ
Ważna zmiana dla osób, które chcą się spisać samodzielnie w PSR. Od poniedziałku 23 listopada br. na przeprowadzenie samospisu rolnicy mają 2 dni od momentu pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji. Po upływie 2 dni, logowanie do formularza nie będzie możliwe. Z rolnikami, którzy w tym czasie nie zakończą uzupełniania formularza skontaktuje się rachmistrz. Wcześniej termin ten wynosił 14, później 5 dni, ale ze względu na to, że spis wkrótce dobiega końca, został ograniczony do 2 dni.
Przypominamy jednocześnie, że Powszechny Spis Rolny trwa do 30 listopada br. Jeśli użytkownik gospodarstwa rolnego nie dokona samospisu skontaktuje się z nim rachmistrz.