UWAGA!!! Wysoce zjadliwa grypa ptaków!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łowiczu informuje, o wystąpieniu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie naszego kraju, szczególnie w województwie łódzkim- powiat sieradzki, nowe ognisko u kaczek. W związku z powyższym istnieje konieczność zintensyfikowania działań w zakresie monitoringu biernego u dzikiego ptactwa, które aktualnie zimuje w Polsce i stanowi potencjalny rezerwuar wirusa grypy ptaków. Po analizie przypadków choroby u dzikich ptaków ustalono, że obecnie najczęściej wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdza się u łabędzi, gęsi gęgaw, kaczek krzyżówek, świstunów – występujących na całym terytorium Polski. Aktualnie ptaki migrują i roznoszą wirusa wśród miejscowej populacji ptaków.

Biorąc pod uwagę sytuację epizootyczną w kraju, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łowiczu przypomina, o obowiązku zgłaszania do tutejszego Inspektoratu Weterynarii w Łowiczu każdego przypadku odnalezienia padłego ptactwa dzikiego, bądź przyzagrodowego. Obowiązek powyższy wynika z ustawy o Ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, art. 42. Ust. l,pkt.l. (Dz.U.2020, poz. 1421).

Prosi się także o zachowanie szczególnej czujności i przywiązywanie dużej wagi do biasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób by zminimalizować ryzyko wniknięcia wirusa grypy ptaków.

W szczególności zaleca się:

  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób przed dostępem innych zwierząt, zwłaszcza dzikiego ptactwa,
  • utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • zabezpieczenie paszy, wody oraz słomy do chowu ściółkowego przed dostępem dzikiego ptactwa;
  • jeśli miało się kontakt w ciągu ostatnich 72 h z ptactwem dzikim (np. polowania na ptactwo łowne)
  • nie wykonywać czynności związanych z obsługą drobiu;
  • nie wnosić na teren gospodarstwa zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku powiadomienia organu Inspekcji Weterynaryjnej lub najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:

  • zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe (drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i/lub skrzydeł, niezborność ruchów), duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności.

Obowiązek powyższy wynika z ustawy o Ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, art. 42. Ust. l,pkt.l. (Dz.U.2020, poz. 1421).

Skip to content