Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego. Określa w jaki sposób zagospodarowana i kształtowana będzie przestrzeń Gminy. Co oznacza, że inwestycje podejmowane w granicach Gminy, zarówno na terenach prywatnych, jak i gminnych, będą musiały być z nim zgodne.
Plan ogólny przygotowuje się, żeby zadbać o:
- prawidłowy rozwój gminy, w poszanowaniu zabytkowych wartości, które stanowią o tożsamości gminy,
- potrzeby mieszkańców i komfort ich życia,
- ochronę terenów aktywnych przyrodniczo,
- warunki dla rozwoju przedsiębiorczości.
Plan ogólny ustala:
- podstawowe zasady rozwoju gminy – na jakim terenie gminy można budować, a które obszary należy przed zabudową chronić,
- profil funkcjonalny dla poszczególnych terenów– jakie funkcje i na jakim terenie mogą powstać, na przykład gdzie można budować budynki mieszkalne a gdzie przemysłowe,
- wskaźniki zagospodarowania terenu– na przykład jak wysokie mogą być budynki, jaką powierzchnię działki mogą zająć oraz ile terenu musi stanowić zieleń. Plan ogólny odnosi się do ogólnej funkcji terenów w gminie i parametrów zabudowy.
Plan ogólny nie ustala:
- które drogi wyremontować, gdzie zbudować nowe chodniki,
- gdzie postawić nowe: ławki, kosze na śmieci, czy latarnie,
- jakie gatunki drzew, krzewów i kwiatów posadzić w przestrzeni gminnej,
- linii zabudowy, które są ustalane w planie miejscowym a także innych elementów dotyczących wyposażenia np. ulic i parków
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan ogólny sporządza Wójt Gminy. W imieniu Wójta Gminy zadanie to realizuje firma zewnętrzna. Dokument ten tworzą urbaniści oraz specjaliści z zakresu dziedzin takich jak: środowisko, dziedzictwo kulturowe, komunikacja i infrastruktura techniczna.
Ustawa przewiduje dwa etapy angażowania Mieszkańców w trakcie tworzenia planu ogólnego:
1. Pierwszy etap to zbieranie wniosków. Ma on miejsce tuż po przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego. Wnioski składa się na za pomocą formularzu, drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty lub osobiście w siedzibie gminy. We wnioskach można napisać co Państwa zdaniem należałoby wziąć pod uwagę sporządzając plan ogólny.
2. Drugi etap to konsultacje społeczne. Ma on miejsce po sporządzeniu projektu planu ogólnego. W trakcie tego etapu projekt jest poddawany różnym formom konsultacji, a swoje uwagi Mieszkańcy składają na piśmie za pomocą dostępnego formularza.
Wnioski i uwagi są analizowane, a Wójt Gminy podejmuje decyzję, które
z nich są możliwe do uwzględnienia, w kontekście obowiązujących przepisów oraz mając na uwadze wiele aspektów, które składają się na zrównoważony rozwój gminy.