80 rocznica zrzutów na placówce zrzutowej”Kilim”

W 80 rocznicę pierwszych zrzutów zaopatrzenia dla Armii Krajowej w rejonie Chąśna złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia.

Ruch oporu w latach II wojny światowej nie mógł funkcjonować bez pomocy z zewnątrz, brakowało środków łączności, broni i amunicji. Można je było otrzymać m.in. drogą lotniczą z Wielkiej Brytanii. Placówka zrzutowa w rejonie Chąśna obejmowała swym zasięgiem pola położone pomiędzy wsiami Chąśno Drugie, Marianka i Wyborów.

Pierwszy zrzut na placówce zrzutowej „Kilim” odbył się 24/25.03.1943 r. Dowodził nią sierż. Józef Kępka ps. „Jeż”. Zrzut składający się z 12 kontenerów i paczek, został początkowo zakopany pod lasem przez Jana Znyka w Chąśnie, a następnie przepakowany i przetransportowany na stacje kolejową w Łowiczu.

Skip to content